• RT3N

  فراتر از جستجو

   

  به طور کلی هنگامی که ما میخواهیم یک متن خاص را جستجو کنیم، مرورگر مورد علاقه خود را باز می کنیم، به موتور جستجوی وب می رویم و برخی از کلمات مربوط به آن را تایپ می کنیم. بسته به اینکه چگونه جستجو را انجام می دهیم، نتایج بیشتری را به دست می آوریم با جستجوگرها کارهای خیلی مفیدی میتوان انجام داد و خیلی زیاد مطلب اموزشی میتوان قرار داد.

  در این متن نسبتا کوتاه قست دارم از کاربرد جستوگرها برای نفوذگرها و نحوه ی استفاده آنها برای گرفتن اطلاعات مورد نیاز  مطالبی رو خدمت شما کاربران گاردایران ارایه دهم , وقتی که صحبت از جستجوگر و نفوذ کنار هم میان ذهن اکثر شما عزیزان به سمت Google Hacking  و استفاده از Dork ها جهت شناسایی اسیب پذیریها میرود, اما همه جیز در اینجا خلاصه نمیشود.

  بعد از توضیحاتی کوتاه راجع به جستجوگرها چند جستجوگر که بسیار زیاد برای نفوذگرها قابل اهمیت و پرکاربرد هستند را معرفی خواهم کرد .جستجوگرها بر این اساس دسته بندی میشوند :

   

   

  Crawler based search engines 

  Human powered directories 

  Hybrid search engines 

  Other special search engines 

   


  Crawler based search engines

  همه موتورهای جستجوی مبتنی بر خزنده از یک خزنده  عنکبوت برای خزیدن و نمایه سازی محتوای جدید به پایگاه داده جستجو استفاده می کنند, هر موتور جستجوگر مبتنی بر خزنده 4 مرحله را برای جستجو دنبال میکنند.

   

  Crawling
  Indexing
  Calculating Relevancy
  Retrieving the Result

  واژه  Crawling  رو شما در تمام ابزارهای تست نفوذ و اسکنر های وب مشاهده کردید , spider  تمام محتوای تک تک پیج ها و لینک های درون صفحات را شناسایی میکند و فهرست میکند سپس کاربران از میان این اطلاعات ذخیره شده، آنچه را که می‌خواهند جستجو می‌کنند. اگر شما در صفحه وب خود تغییراتی را اعمال نمایید، موتورهای جستجوی پیمایشی آنها را به طور خودکار می‌یابند و سپس این تغییرات در فهرست ها اعمال میکنند.

   


  Human powered directories

  این نوع وابسته به کاربرانی است که آن را تکمیل می‌کنند, کاربر صفحه مورد نظر را به همراه توضیحی کوتاه در فهرست ثبت می‌کند یا این کار توسط ویراستارهایی که برای آن فهرست در نظر گرفته شده، انجام می‌شود. عمل جستجو در این حالت تنها بر روی توضیحات ثبت شده صورت می‌گیرد و در صورت تغییر روی صفحه وب، روی فهرست تغییری به وجود نخواهد آورد.

   


  Hybrid search engines

   

  موتورهای جستجو ترکیبی از هر دو فهرست خزنده و دستی برای فهرست سایت ها در نتایج جستجو استفاده می کنند. بیشتر موتورهای جستجوگر مبتنی بر خزنده مانند گوگل اساسا از خزنده ها به عنوان مکانیسم اولیه و Human powered به عنوان مکانیسم ثانویه استفاده می کنند, موتورهای جستجو بیشتر  این روزها به یک مدل مبتنی بر ترکیبی حرکت می کنند.

   

  خیلی کوتاه توضیح دادم توضیحات جامع تری در این باره در فضای  مجازی مطالعه کنید.

   

   

  5 جستجوگر مطرح مخصوص هکرها :

   

  #1

  SHODAN

   

  rsz_word-image-17.png.8896faab3f7fbe07747a18f66a22c87f.png

   

   

  #2

  censys

   

  rsz_guardiran.png.08c41238034150db61875dc1f98d1040.png

   

  #3

  ZOOMEYE

  467112396_rsz_word-image-17(1).png.580ded7afb39dddcab9ddc14baac817d.png

   

  #4

  IVRE

   

  rsz_1gl.png.7eb51912a7d74bbe79f75bfbadb9303a.png

   

  #5

  PUNKSPIDER

   

  rsz_2gl.png.9299c410113114885a2ee4e7f7ea4fec.png

   

  به زودی آموزش های تصویری استفاده از این جستجوگرها در انجمن قرار خواهد گرفت با ما همراه باشید.

  امیدوارم این مقاله مفید واقع شده باشد.

  موفق و سربلند باشید .

  تیم امنیتی گارد ایران.