ts icon
سرور تیم اسپیک گاردایران

پست های پیشنهاد شده

با سلام خدمت شما دوستان گرامی

همانطور که به شما قول داده بودم میخواهم به شما قطعات الکترونیک را به ترتیب یاد بدهم که سومین انها ترانزیستور است.....ممکن است شما بپرسید ترانزیستور چیست و چکار برای ما میکند؟؟؟؟؟؟؟

ترانزیستور نسل اولیه ی ای سی ها(مان مغز مدار ها)است و دارای سه پایه با نام های کلکتورو بیس و امیتر میباشد

ترانزیستور یکی از پرکاربردترین قطعات در صنعت الکترونیک است که با اختراع آن در سال 1947 میلادی تحولی عظیم در صنعت الکترونیک رخ داد

. ترانزیستور معمولی ، یک المان سه قطبی معمولی است که از سه عدد نیمه هادی نوع N و P تشکیل شده است . . این نیمه هادی ها به دو شکل می توانند در کنار هم قرار بگیرن .
الف ) دو نیمه هادی نوع N در دو طرف و یک نیمه هادی نوع P در وسط قرار می گیرند که در این حالت ترانزیستور را NPN می نامند . در شکل زیر نمایی از ساختمان این نوع ترانزیستور نمایش داده شده است .

axtransistor1.gif

ب ) دو نیمه هادی نوع P در دو طرف و یک نیمه هادی نوع N در وسط قرار می گیرند که در این حالت ترانزیستور را PNP می نامند . در شکل زیر نمایی از ساختمان این نوع ترانزیستور نمایش داده شده است .

axtransistor2.gif

ترانزیستورهای جدید به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

ترانزیستورهای اتصال دوقطبی (BJT) و ترانزیستورهای اثر میدانی (FET).

اعمال جریان در BJTها و ولتاژ در FETها بین ورودی وترمینال مشترک رسانایی بین خروجی و ترمینال مشترک را افزایش می‌دهد،

از اینرو سبب کنترل جریان بین آنها می‌شود. مشخصات ترانزیستورها به نوع آن بستگی دارد.

لغت «ترانزیستور» به نوع اتصال نقطه‌ای آن اشاره دارد، اما انی سمبل قدیمی با سمبل‌هایی را کردند که اختلاف ساختار

ترانزیستور دوقطبی را به صورت دقیقتر نشان می‌داد، اما این ایده خیلی زود رها شد

در مدارهای آنالوگ، ترانزیستورها در تقویت کننده‌ها استفاده می‌شوند، (تقویت کننده‌های جریان مستقیم، تقویت کننده‌های صدا،

تقویت کننده‌های امواج رادیویی) و منابع تغذیه تنظیم شده خطی. همچنین از ترانزیستورها در مدارات دیجیتال بعنوان یک سوئیچ الکترونیکی استفاده می‌شود،

اما به ندرت به صورت یک قطعه جدا، بلکه به صورت بهم پیوسته در مدارات مجتمع یکپارچه بکار می‌روند. مداراهای دیجیتال شامل گیت‌های منطقی،

حافظه با دسترسی تصادفی (RAM)، میکروپروسسورها و پردازنده‌های سیگنال دیجیتال (DSPs) هستند.

ترانزیستور می‌تواند به عنوان سوییچ نیز کار کند. ترانزستور سه پایه دارد.

پایه های ترانزیستور را امیتر (Emitter) ، بیس (Base) و کلکتور (Collector) می نامند که امیتر را با حرف E ، بیس را با حرف B و کلکتور را با حرف C نمایش می دهند .
نیمه هادی نوع N یا P که به عنوان امیتر به کار می رود ، نسبت به لایه های بیس و کلکتور دارای ناخالصی بیشتری می باشد . ضخامت این لایه حدود چند ده میکرون است و سطح تماس آن نیز بستگی به فرکانس کار و قدرت ترانزیستور دارد .
لایه بیس نسبت به لایه های کلکتور و امیتر دارای ناخالصی کمتری است و ضخامت آن نیز به مراتب کمتر از ضخامت لایه های امیتر و کلکتور می باشد و عملاً از چند میکرون بیشتر نمیشود .
ناخالصی لایه کلکتور از لایه امیتر کمتر و از لایه بیس بیشتر است . ضخامت این لایه به مراتب بزرگتر از ضخامت لایه امیتر هست چون تقریباً همه ی اتلاف حرارتی ترانزیستور در لایه کلکتور ایجاد می شود . سطح تماس لایه کلکتور با لایه بیس حدوداً نه برابر سطح تماس لایه امیتر با لایه بیس هست .
در شکل زیر تصویری از نسبت تقریبی ضخامت و سطح تماس لایه های ترانزیستور نشون داده شده است .

axtransistor3.gif

خب حال از اموزش کلاس بالا به اموزش خودمونی و اصل کار برویم........... :D                                

خب برای طراحی مدار منطقی شما باید پایه های ترانزستور را شنا سایی کنید

که راحته ی ان بیس است که همیشه وسط قرار دارد :lol:

بریم سراغ دو پایه ی دیگر برای شناسایی انها باید از دسگاه مولتی متر استفاده کنید که در اینده ای نچندان دور اموزش کار با انرا پیوست میکنم

شما برای این که کارتان راحت باشد میتوانید ترازیستور را بالا بگیرید که اگر به تصویر زیر توجه کنید که تقریبا میتواند در بیشتر اوقات به شما کمک که در اکثر اوقات همینطور است ولی شما بهتر است که منتظر 

اموزش کار با مولتی متر بمانید......................

Tranisitor-BJT%20%2835%29.gif?ckattempt=

ولی در سطح بیسیک شما با ترانزیستور زیر کار میکنیدکه شناسایی پایه های انها نیز با توجه به تصویر اسانتر است............

T3.jpg

این را بدانید که ترانزیستور ها در عین سادگی میتوانند کار های زیادی انجام دهند و................مبحث ترانزیستور ها بسیار بسیار وووووووووطولانی ووووووووو   پیچیده است و چون من فقط قصد اشنایی شما را با این قطعه دارم و نمیخواهم شما را از موضوع اصلی دور کنم در همین حد فعلا اکتفا میکنم چون برای طراحی مدار در حال حاضر شما بیشتر از انچه باید را میدانید (خودمم بعضی اوقات تو مباحث تخصصی قاطی میکنم :D )پس نگران نباشید ........

خب تا الان شما در مورد این سه قطعه در حد یک کارشناس اطلا عات دارید

این سبک اموزشی خودمونی به طور ازمایشی در تاپیک ها قرار گرفته است پس اگر در این مورد انتقادی دارید و یا همان سبک کتابی رو بیشتر میپسندین و یه هر نظری دارید خوش حال میشوم که به من خبر دهید.......

اگر سوالی داشتید و خوش حال میشوم که بتوانم به شما کمکی کنم پس در  تاپیک سوال  ها ..سوال خود را اعلام کنید تا به شما پاسخ دهم و

تشکر هم فراموش نشود هر چه استقبال ها بیشتر باشد مطالب بهتر و جدید تر به شما اموزش خواهم داد  پس لطفا تشکر یادتون نره :rolleyes:  :D :wub: :D :rolleyes: 

با تشکر B)

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام
می خواهیم از پاور کامپیوتر به عنوان منبع تغذیه استفاده کنیم.اما چجوری؟با ما همراه باشید...
اول باید بریم سراغ رنگ سیم ها و ولتاژهاشون:
سیم زرد:ولتاژ این سیم+12ولت است.
سیم قرمز:ولتاژ این سیم +5 ولت است.
سیم نارنجی:ولتاژ این سیم +3.3ولت است.
سیم مشکی:این سیم ولتاژ نداره وفقط به عنوان منفی استفاده میشه.
خوب تا الان سیم هایی رو که لازم داشتیم مشخص کردیم حالا میریم سراغ روشن کردن پاور...
هرپاور کامپیوتر یک کابل بزرگ داره که سیم های زیادی از پاور به یک فیش که اسمشATXهست وصل میشن.
برای روشن کردن پاور تنها به دوتا سیم نیاز داریم سیم سبز و یکی از سیم های مشکی که توی کابل بزرگ هست.
یادتون باشه تمام سیم های مشکی توی پاور به هم وصل هستن پس فر قی ندارن کلا سیم های هم رنگ به هم وصل هستن...
پاور رو به برق متصل کنید کلید پشت اون رو روی1قرار بدید وسیم سبز ومشکی رو به هم وصل کنید پاور روشن میشه و راحت می تونید ازش استفاده کنید.
امید وارم مفید بوده باشه سوالی هم داشتید همین جا درخدمتم

لینک به ارسال

اگه بخواهید کابل USB صفحه کلید یا موسی را که مشکل دار شده ، تعویض نمایید ، حتما به مشخصات سیم های USB ، نیاز خواهیم داشت.

1442429107011.jpg

البته مشکل اینجاست که در کالاهای چینی استاندارد ، رنگ سیم ها رعایت نمیشه و اگه چند مدل صفحه کلید را باز کنید به این موضوع پی خواهیم برد که در تصویر زیر تمام رنگهایی را که جهت کابل USB استفاده شده ، مشخص نموده است :

1442429131241.jpg

در تصویر زیر ، مطالب بالا بهتر قابل درک است :

1442429153221.jpg

لینک به ارسال

همانطور که به شما قول داده بودم میخواهم به شما قطعات الکترونیک را به ترتیب یاد بدهم که چهارمین انها دیود است.....ممکن است شما بپرسید دیود چیست و چکار برای ما میکند؟؟؟؟؟؟؟

دیود قطعه ای الکترونیکی است که دارای دو سر می باشد و از ان به عنوان یکسو ساز نیز یاد میکنن.....حال چرا به ان یکسو ساز میگویند؟؟؟؟؟

چون ولتاژ الکتریکی را از یک جهت عبور میدهد.....و این به این معنی است که اگر شما یکبار دیود را به دو سر باطری زدید و دیدید با مولتی متر(یک وسیله ی اندازه گیری الکتریکی)ولتاژ

از دیود عبور میکند بدانید که اگر سر های باطری را جا به جا کنید دیگر ولتاژ عبور نخواهد کرد

حال به سراغ انواع دیود ها میرویم

1. فتو دیود ( Photo Diode )
  2. دیود خازنی یا دیود واراکتور ( Varactor Diode )
  3. دیود نوری(LED DIODE)
  4. دیود تونلی ( Tunnel Diode )
  5. دیود اتصال نقطه ای ( Point Contact Diode )

حال به بررسی این دیود ها به صروت مختصر میپردازیم

فتو دیود ( Photo Diode ) : فتو دیود که به آن دیود نوری نیز می گویند مانند دیود معمولی از اتصال دو نیمه هادی نوع N و P ساخته می شود با این تفاوت که محل اتصال نیمه هادی ها ، با مواد پلاستیکی سیاه پوشیده نمی شود بلکه برای اینکه نور به محل اتصال نیمه هادی ها برسد معمولاً آن محل را توسط شیشه و یا مواد پلاستیکی شفاف می پوشانند . روی اکثر فتودیودها یک لنز بسیار کوچک نصب می شود تا نور تابیده شده به آن منطقه را متمرکز کرده و به محل پیوند برساند . در شکل زیر تصویری از یک فتو دیود و در شکل زیر ان علامت اختصاری آن نمایش داده شده است .

1374940739_axdiod15.gif
1374940711_axdiod16.gif

دیود خازنی یا دیود واراکتور ( Varactor Diode ) : دیود خازنی مانند یک دیود معمولی است و از دو قطعه نیمه هادی نوع N و P که معمولاً از جنس سیلیسیم هستند ساخته می شود . همانطور که قبلاً گفته شد ، در یک دیود معمولی بایاس نشده یک ناحیه تخلیه ایجاد می شود . اگر نیمه هادی های نوع N و P را به عنوان دو هادی و ناحیه تخلیه را به عنوان عایق بین دو هادی در نظر بگیریم ، مجموعه دیود را می توان به عنوان یک خازن در نظر گرفت . حال اگر دیود را در بایاس معکوس به کار ببریم عرض ناحیه تخلیه بیشتر می شود و عایق بین دو نیمه هادی نیز افزایش می یابد و در نتیجه ظرفیت خازنی آن کمتر می شود . بنابراین می توان با تغییر مقدار ولتاژ معکوس ، ظرفیت خازنی دیود واراکتور را تغییر داد . بنابراین دیود خازنی همیشه در بایاس معکوس قرار می گیرد . در شکل زیر تصویری از یک دیود خازنی و در شکل زیر ان علامت اختصاری آن نمایش داده شده است.........البته این را هم باید قید کرد که کاربر انچنانی ندارد.....

1374940747_axdiod18.gif
1374940744_axdiod19.gif

دیود تونلی ( Tunnel Diode ) :هم توضیح طریقه ی کار این دیود و هم کاربرد ان کمی مشکل است و من به شما توصیه میکنم که فقط با نشان ان اشنا شوید وکمی با ان اشنا شوید :D

دیود تونلی از دو قطعه نیمه هادی نوع N و P که غالباً از جنس ژرمانیوم و گالیم آرسنید می باشند ساخته می شود . میزان ناخالصی نیمه هادی های N و P در دیود تونلی نسبت به دیود معمولی بسیار زیاد است ( حدود چند هزار برابر ) ، که این موضوع خود باعث به وجود آمدن یک ناحیه تخلیه بسیار نازک در محل پیوند می شود که عرض آن حدود 0.01 عرض ناحیه تخلیه در دیودهای معمولی است . ناحیه نازک باعث می شود که حامل های زیادی به جای اینکه در ولتاژهای پایین از آن عبور نمایند از آن تونل بزنند.در شکل زیر تصویری از یک دیود تونلی و در شکل زیر ان علامت اختصاری آن نمایش داده شده است.........

1374940724_axdiod22.gif
1374940701_axdiod23.gif

دیود اتصال نقطه ای ( Point Contact Diode ) : در دیودهای معمولی ، در بایاس معکوس ، یک ظرفیت خازنی ایجاد می شود . اگر بخواهیم این دیودها را در فرکانس های بالا به کار ببریم به علت ظرفیت خازنی ایجاد شده ، در بایاس معکوس جریانی از دیود عبور می کند . یعنی در فرکانس های بالا ، مقاومت معکوس دیود کاهش و جریان افزایش می یابد . یکی از راه های افزایش مقاومت معکوس دیود در فرکانس های بالا این است که ظرفیت خازنی دیودهایی را که در فرکانس های بالا به کار می روند کم کنیم . برای کم کردن ظرفیت خازنی این دیودها ، ساده ترین راه ، کم کردن سطح اتصال نیمه هادی های N و P می باشد . بر همین اساس دیودهای اتصال نقطه ای برای کار در فرکانس های بالا و جریان های کم ساخته شدند . در شکل زیر یک نمونه دیود اتصال نقطه ای و در شکل زیر ان علامت اختصاری آن نشان داده شده است .

1374940719_axdiod24.gif
1374940773_axdiod25.gif

که اکثر کار ما با این دیود است و میتوان گفت که پر کاربرد ترین نوع ان است پس لطفا به علامت اختصاری ان توجه کنید!!!!! (هر چند که در یک پست به طور کامل برایتان علامت های اختصاری را شرح خواهم داد :D)

در پست بعدی طریقه ی تست دیود با مولتی متر و روش های نام گزاری انها به شما خواهم گفت......

اگر سوالی داشتید و خوش حال میشوم که بتوانم به شما کمکی کنم پس در  تاپیک سوال  ها ..سوال خود را اعلام کنید تا به شما پاسخ دهم و

تشکر هم فراموش نشود هر چه استقبال ها بیشتر باشد مطالب بهتر و جدید تر به شما اموزش خواهم داد  پس لطفا تشکر یادتون نره :rolleyes:  :D :wub: :D :rolleyes:

لینک به ارسال

همانطور که به شما گفتم در این پست  طریقه ی تست دیود با مولتی متر و روش های نام گزاری انها به شما خواهم گفت......

تشخیص آند و کاتد و سالم بودن دیود با استفاده از اهم متر آنالوگ :
اگر اهم متر آنالوگ ( عقربه ای ) را به دو سر دیود وصل کرده و اهم آن را اندازه بگیرید سپس اتصال دیود را برعکس کرده ، مجدداً اهم آن را اندازه بگیرید در صورتی که در یک حالت اهم متر ، اهم کم و در حالت دیگر اهم زیاد را اندازه بگیرد دیود سالم است . واضح است که در حالت اهم کم ، دیود به وسیله باتری داخلی اهم متر در بایاس مستقیم قرار گرفته است و در حالتی که اهم متر ، اهم زیاد را نشان می دهد دیود در بایاس معکوس قرار گرفته است که اصطلاحاً گفته می شود دیود از یک طرف راه می دهد و از طرف دیگر راه نمی دهد . در شکل های زیر این دو حالت نمایش داده شده است . در شکل اول دیود در بایاس مستقیم و در شکل دوم دیود در بایاس معکوس می باشد .(بایاس همان طریقه ی قرار گیری دیود در مدار است که در پست های قبلی به ان اشاره کرده ام)
1374940723_axdiod26.gif

1374940823_axdiod27.gif
در حالتی که اهم متر ، اهم کم را نشان می دهد مثبت واقعی اهم متر به آند و منفی واقعی اهم متر به کاتد دیود اتصال دارد . به ترتیب می توان آند و کاتد دیود را تعیین کرد . البته مقدار مقاومتی که اهم متر نشان می دهد به انتخاب کلید سلکتور اهم متر بستگی دارد .
یک دیود در صورتی معیوب می باشد که قطع و یا اتصال کوتاه شده باشد . در صورتی که دیود قطع شده باشد ، در هر دو حالت اتصال اهم متر به دو سر آن ، اهم متر ، اهم بینهایت را نشان می دهد و در صورتی که دیود اتصال کوتاه شده باشد در هر دو حالت اتصال اهم متر به دو سر دیود ، اهم متر ، اهم صفر را نشان می دهد
.

تشخیص آند و کاتد وسالم بودن دیود با استفاده از مولتی متر دیجیتالی :
اغلب مولتی مترهای دیجیتالی دارای وضعیت تست دیود هستند . هرگاه کلید سلکتور مولتی متر دیجیتالی را در وضعیت تست دیود که با علامت اختصاری دیود معمولی مشخص شده است قرار دهید و دیود به وسیله مولتی متر در بایاس موافق قرار بگیرد مولتی متر دیجیتالی ولتاژ بایاس دیود را نشان می دهد که این ولتاژ برای دیودهای سیلیسیومی بین 0.5 تا 0.7 ولت و برای دیودهای ژرمانیومی حدود 0.2 ولت می باشد . البته در بعضی از مولتی مترهای دیجیتالی در این حالت عبارت good نیز بر روی صفحه نمایش مولتی متر ظاهر می شود . اما اگر دیود در بایاس مخالف قرار گیرد ، ولتاژ بایاس مخالف اعمال شده به وسیله مولتی متر به دو سر دیود ، توسط مولتی متر نمایش داده خواهد شد و در بعضی از مولتی مترهای دیجیتالی در این حالت عبارت open بر روی صفحه نمایش مولتی متر نمایش داده می شود . در حالتی که مولتی متر ولتاژ بایاس موافق دیود را نشان می دهد ، سیم منفی ( com ) به کاتد و سیم مثبت به آند متصل است و به این ترتیب می توان آند و کاتد دیود را تعیین کرد . در صورتی که دیود قطع شده باشد در هر دو وضعیت اتصال مولتی متر به دیود ، روی صفحه نمایش آن ولتاژ باتری داخلی یا عبارت open نمایش داده می شود و اگر دیود اتصال کوتاه شده باشد در هر دو وضعیت اتصال مولتی متر به دیود ، روی صفحه نمایش مولتی متر ولتاژ صفر نمایش داده می شود .

نامگذاری دیودها : برای نامگذار دیودها سه روش مهم وجود دارد . هر چند برخی از کارخانه های سازنده در گوشه و کنار دنیا از روش های مخصوصی برای نامگذاری استفاده می نمایند . این سه روش عبارتند از :
1- روش ژاپنی
  2- روش اروپایی 
  3- روش آمریکایی
روش ژاپنی : در این روش نامگذاری از عدد 1 و حرف S که به دنبال آن می آید استفاده می شود و به دنبال آن تعدادی شماره خواهد آمد که با مراجعه به جدول مشخصات دیودها می توان مشخصات الکتریکی آن را به دست آورد . در این روش ، جنس و نوع دیود مشخص نمی باشد . به عنوان مثال دیود 1S3010A دیود زنر ، دیود 1S310 یک دیود معمولی و دیود 1S2049 یک دیود واراکتور است .
روش اروپایی : در روش اروپایی تا سال 1960 تمامی دیودها را با حروف OA و تعدادی شماره به دنبال آن مشخص می کردند که با مراجعه به جدول مشخصات دیودها می توانستیم مشخصات الکتریکی آن را به دست آوریم . مانند دیود OA34 . اما از سال 1960 به بعد این روش نامگذاری تغییر کرد . نحوه تغییر به این صورت بود که دیودهایی که بیشتر در مدارات رادیو و تلویزیون به کار می روند با دو حرف و سه شماره مشخص می شوند و دیودهایی که کاربرد آنها در مدارات مخصوصی می باشد با سه حرف و دو شماره معین می شوند . روش دو حرفی و سه شماره ای به این صورت است که حرف اول جنس نیمه هادی به کار رفته در دیود را مشخص می کند . اگر دیود از جنس ژرمانیوم باشد با حرف A و اگر از جنس سیلیسیوم باشد با حرف B مشخص می شود . حرف دوم نوع دیود را مشخص می کند که حرف A بیانگر دیود معمولی یکسوکننده ، حرف B بیانگر دیود واراکتور ، حرف Y بیانگر دیود یکسوکننده قدرت و حرف Z بیانگر دیود زنر است . بعد از این حروف شماره هایی آورده می شود که می توان با استفاده از آنها و با مراجعه به جدول مشخصات دیودها ، مشخصات الکتریکی دیود را به دست آورد . مثلاً دیود BA316 یک دیود یکسوکننده معمولی سیلیسیومی است و برای به دست آوردن مشخصات الکتریکی آن باید به جدول مشخصات دیودها مراجعه کرد . لازم به تذکر است که در اکثر مواقع در مورد نامگذاری دیود زنر ، ولتاژ زنر را نیز بر روی آن قید می کنند .
روش آمریکایی : در این روش از عدد 1 و حرف N و تعدادی شماره که به دنبال آن می آید استفاده می شود . در این روش جنس و نوع دیود مشخص نمی باشد . با توجه به شماره ای که بعد از 1N می آید می توان با مراجعه به جدول مشخصات دیودها مشخصات الکتریکی و نوع دیود را تعیین کرد . مثلاً دیود 1N4007 یک دیود یکسو کننده است که مشخصات الکتریکی آن را می توان از جداول مربوطه به دست آورد . بعضی مواقع نیز به جای ارقام بعد از 1N از کدهای رنگی استفاده می شود . زمانی که از کدهای رنگی استفاده می شود از چاپ 1N صرفنظر می شود . کدهای رنگی مانند مقاومت ها می باشد با این تفاوت که شماره رنگ ها به دنبال هم قرار می گیرد . مثلاً دیود نمایش داده شده در شکل زیر ، دیود 1N4148 می باشد .
1374941074_axdiod28.gif

خب باید به عرض شما دوستان برسانم که بعد از سه یا چهار پست اینده به شما طریقه ی ساخت مدار را اموزش میدهم

که مدار هایی بسیار ساده و کاربردی است

مثلا همین پاور بانک هایی که با قیمت بالایی به شما میفروشند.....

و یا اسپیکر های موبایلی که به صورت زیادی در بازار دیده میشود و کیفیت های مختلفی نیز دارند

مطمئن باشید که در ادامه ی این تاپیک ها شما میتوانید هر مداری که دیدید .....چه در اینترنت و چه در کتابی قدیمی را میتوانید به راحتی بسازید و حتی کسب در امد کنید!!!!!

من خودم مثالی واضح را میزنم که انجام داده ام.....من یک نوع نقشه ی پاور بانک را در اینترنت دیدم و به ساخت ان پرداختم

و بعد از این که یک نمونه با شکل و شمایل خوب درست کردم به دوستانم معرفی کردم و با استقبال زیادی در این مورد مواجه

شدم.........

به نظر من حال نوبت به شما رسیده است که با کمی خلاقیت دست به کار شوید و برای خودتان درامدی مناسب کسب کنید

لینک به ارسال

یه سوال ذهنمو درگیر کرده ... ببخشید که اسپم میدم ... معذرت ..

میخواستم بپرسم الکترونیک بلد باشم + برنامه نویسی میتونم مثلا هرچیو که دلم بخوادو هک کنم؟ ( لطفا نخندید )

لینک به ارسال

یه سوال ذهنمو درگیر کرده ... ببخشید که اسپم میدم ... معذرت ..

میخواستم بپرسم الکترونیک بلد باشم + برنامه نویسی میتونم مثلا هرچیو که دلم بخوادو هک کنم؟ ( لطفا نخندید )

با سلام خدمت شما دوست گرامی

اگر سوالی داشتید ممنون میشوم که به صورت خصوصی انرا ارسال کنید و یا انرا در قسمت سوال و پرسش ها بپرسیدو بدانید که در صورت تکرار............. -_-

و در جواب به سوالتون هم باید گفت بله!!!!

مثلا اگر که شما در سریال هوش سیاه دقت میکردید میفهمیدید که در قسمت کلاهبرداری وی از بانک او یک قطعه ی

الکترونیکی به نام رله را در کیس مدیر بانک جایگزاری کرد که در شب توانست سیستم را بدون دسترسی به کیس روشن وهک کندومبلغ هنگفتی را به دست اورد.....................(حرومش :D)

خب درسته که این فیلم بود ولی بهتر است بدانید که این روش امتحان شده است و جواب میدهد من تونستم همین کار رو با pc دوستم بکنم و او نیز بویی از این کار نبرد چون من قبل از این که چیزی بفهمد رله را بردم

(این رو هم بگویم که رله را درون یک مودم جا داده بودم B))

خب اگر که به این اموزش های ساده ی درون همین تاپیک ها توجه کنی میتوانی در حد نسبتا" خوبی راه بیوفتی و در این راستا قدم برداری

در مورد برنامه نویسی هم باید گفت که میتونی در همین تیم امنیتی به اموزش ها توجه کنی و یاد گیری خودتون رو با برنامه ی visual basic  شروع کنی

هر سوالی هم داشتی اصلا خجالت نکش و بپرس چون ادم با همین سوال های جور واجوره که شروع به یاد گیری میکنه :)

با تشکر از شما دوست گرامی

لینک به ارسال

باید به خاطر تاخیر هایم در گزاشتن اموزش ها از شما عذر خواهی کنم........خودتون بهتر میدونید دیگه........

همانطور که به شما قول داده بودم میخواهم به شما قطعات الکترونیک را به ترتیب یاد بدهم که پنجمین انها ای سی (IC) است.....

ممکن است شما بپرسید ای سی چیست و چکار برای ما میکند؟؟؟؟؟؟؟

خب بهتر است که بگوییم ای سی برای ما چکار نمیکند کار ای سی پردازش اطلا عات است و درون ان از گیت های منطقی ساخته شده است

(در یک تاپیک جداگانه گیت های منطقی را به طور کامل اموزش خواهم داد :D )

خب من کمی تاپیک ها رو ساده تر و کوتاه تر میکنم و به شمادوستان این خبر رو میدهم که در سه تاپیک اینده شما میتوانید یک مدار ساده رو خودتون بسازید

و انرا راه اندازی کنید ولی چون این اموزش ها در سطح بیسیک بود من هم مدار هایی ساده اما کابردی را میدهم تا انهارا یاد بگیرید و در این ضمینه مهارت پیدا کنید ..... B)

خب از اصل مطلب دور نشویم .........مدارهای الکتریکی ازتعداد زیادی قطعه یا المان الکتریکی تشکیل می‌شدند که فضای زیادی را اشغال می کنند اختراع
مدارهای مجتمع این مشکل مدارات الکتریکی و نیز کا هش توان الکتریکی بالای آنها را جبران کرد از دیگر مزایای مدارات مجتمع(ای سی ها) سرعت بالای

آن نسبت به مدارهای الکتریکی هست :) 

آی سی مجموعه ‌ای از مدارات الکترونیکی ساخته شده از مواد نیمه‌ رسانا در ابعادی کوچک است. این مدارات شامل دو یا سه نوع دستگاه الکترونیکی مانند مقاومت،

خازن و به ویژه ترانزیستور هستند.این اندازه معمولاً هزاران بار کوچک تر از یک ساختار نیمه هادی است که به روش معمول و با قطعات مجزا ساخته می شود.

برای مثال یک آی سی کوچک با ابعادی در حد چند سانتی متر می تواند شامل چند صد هزار ترانزیستور باشد!!!!!!(یا خدا :blink: )

خب علامت اختصاری ای سی را در زیر میبینید و در زیر ان هم میتوانید شکل اصلی ای سی رو ببینید(باید توجه داشته باشید که ای سی ها با توجه به افزایش پایه های انها

علامت اختصاری ان نیز عوض میشود و این رو هم بدانید که استاندارد پایه های ای سی ها زوج است ...مثلا از ۴ پایه شروع میشودو تا ۸۰ پایه ادامه دارد و ترتیب انرا در

شکل میبینید) 

L11.jpg

برای این که مطمئن باشیم که پایه های ای پی را به درستی شمارش میکنیم به تصویر زیر دقت کنید.......

555_01.gif

IC-1.jpg

در بالای این ای سی شما میتوانید یک زائده را به شکل نیم دایره ببینید که این نشاندهنده ی سمت بالای ای سی است

همیشه به یاد دلشته باشید که در زمان شمارش ای سی این زائده رو به بالا باشد تا از نحوه ی انجام این کار مطمئن باشیم.....

حال به شمارش میپردازیم از سمت چب بالا شروع میکنیم و به پایین  یکی یکی شماره گزاری میکنیم تا اخر وبعد به اخرین شماره

که رسیدیم ادامه ی انها پایه ی روبه رویی است وادامه  ی شماره گزاری رو رو به بالا انجام میدهیم دقیقا  مثل حرفUمیماند

میتونید برای این که دقیقتر متوجه بشید  به شماره گزاری در بالا توجه کنید

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری