رفتن به مطلب
انجمن تیم امنیتی گارد ایران

مقایسه نرم افزارهای مجازی سازی


ارسال های توصیه شده

درباره برنامه سیتریکس Citrix XenApp 

 

سیتریکس محصول نرم افزاری شرکت XEN می باشد. این محصول نتیجه ایده دسترسی نرم افزارها از طریق شبکه و اینترنت بوده است. این مهم از طریق پروتکل ICA صورت می گیرد و سیتریکس امکان دسترسی به نرم افزار را از این طریق برای کاربران راه دور فراهم می کند. اگر بخواهیم به طور ساده کارکرد سیتریکس را شرح دهیم باید بگوییم امکانات آن شباهت بسیاری به ترمینال سرویس (Remote Desktop ) ویندوز دارد با این تفاوت که سیتریکس به جای دسترسی به دیسک تاپ ویندوز، فقط خود نرم افزار را در اختیار کاربر قرار می دهد. پروتکل ICA بهینه شده پروتکل RDP است که امکان دسترسی به نرم افزارها را بدون در نظر گرفتن نوع سیستم عامل و با استفاده از یک پهنای باند کم برای کاربران راه دور فعال می کند. به غیر از دسترسی به نرم افزار از طریق یک پهنای باند کم (حداقل۵۶Kbps ) یکی دیگر از خصوصیت مهم سیتریکس این است که امکان دسترسی به نرم افزارهای ویندوزی را در سیستم عامل های غیر ویندوزی مانند لینوکس فراهم می کند.

در چند دهه گذشته کامپیوترهای Desktop جایگاه ویژه ای را در انجام امور حساس و عملیاتی اکثر شرکت ها بخود اختصاص داده اند و همین امر باعث شده تا برای نگهداری، ارتقا و تنظیم برنامه ها بر روی آنها وقت و هزینه گزافی صرف گردد. این امر در شرکت های بزرگ محسوس تر است.
خوشبختانه روندی که از چند سال پیش در خصوص استفاده فزاینده از سرورهای متمرکز (Application Servers) برای ارائه برنامه ها به کاربران و بهره گیری از قابلیتهای پروتکل وب شروع شده، راهکار مناسبی برای استفاده بهینه و کم هزینه پیش رو نهاده است. در این روش کاربران با استفاده از برنامه های سبک و کم هزینه مرورگرها (Browsers) امکان اتصال و اجرای تمامی برنامه های تحت وب را بدون محدودیت های مکانی پیدا می کنند.
شرکت هایی که تماماً یا اکثر برنامه های خود را برای محیط غیر وب، مانند ویندوز، Mainframe و یا حتی DOS خریداری و یا نوشته اند و یا از سیستم های متفاوت بهره برده اند، برای بکارگیری وب میبایست برنامه های خود را کد نویسی مجدد نمایند که این امر هزینه بسیار زیادی را به سازمان تحمیل می کند و در بعضی موارد هم ممکن است که این تغییر کلاً امکان پذیر نباشد. از طرفی برنامه های تحت وب میبایست برای مقابله با نفوذ هکرها و جلوگیری از سرقت اطلاعات کاملا طراحی و تست شده باشند.
با توجه به نیاز بازار به حل این مسئله، از چند سال پیش شرکت Citrix با ارائه مجموعه ای از سرورهای تخصصی امکان اتصال و استفاده از تمامی برنامه های مختلف را از طریق وب و پروتکل http برای کاربران شبکه های LAN و اینترنت بدون نیاز به تغییر در سورس برنامه های موجود فراهم آورده است. برای مثال، برنامه Citrix Presentation Server بعنوان بهترین روش برای دسترسی و اجرای تمامی برنامه های تحت ویندوز، یونیکس، لینوکس و Mainframe توسط شرکت های بزرگ و کوچک در سطح جهان بکار گرفته شده است و کاربران از هر طریقی می توانند بدون اینکه نیازی به تغییر در برنامه های اصلی باشد آنها را اجرا نمایند، و البته امنیت آنها را نیز در سطح استانداردهای موجود تامین نماید.

(وی ام ویر) VMware یا Virtual Machine ware نرم افزار ماشین مجازی، نرم افزاری قدرتمند برای توسعه دهندگان نرم افزارها و مدیران سیستم و كسانی است كه می خواهند در ساختار نرم افزاری شان تغییراتی اساسی بدهنداست. این نرم افزار با قدمت بیش از ۵ سال و برنده شدن برخی جوایز محصولات نرم افزاری، توسعه دهندگان نرم افزار را قادر می كند، پیچیده ترین برنامه های تحت شبكه را كه در سیستم عامل های ویندوزهای مایكروسافت، مک‌نتاش اپل,Linux(لینوکس) یا Net ware(نت ویر)اجرا می شوند را روی تنها یك رایانه Desktop، اجرا كنند که این قابلیت در کنار برخی قابلیت های دیگر این برنامه از VMware یك وسیله ضروری برای توسعه دهندگان IT و مدیران سیستم ها ساخته است.

 

ایستگاه های كاری VMware

این ایستگاه كاری با فعال سازی چند سیستم عامل و برنامه های كاربردی مربوط به آنها به طور همزمان روی یك ماشین فیزیكی منفرد عمل می كندو سیستم عاملها به همراه نرم افزارهای كاربردیشان در ماشین مجازی همگی روی یك قطعه از سخت افزار نشسته اند. لایه مجازی سازی VMware، منابع سخت افزار فیزیكی را به منابع ماشین مجازی می نگارد به طوری كه انگار هر ماشین مجازی، پردازنده، حافظه و دیسك و ابزارهای o/I ویژه خود را دارد و همگی آنها مطابق استاندارد رایانه های X86هستند.

به كمك ایستگاه كاری VMware میتوان شبكه های مجازی پیچیده ای راه اندازی کرد و انواع نرم افزارها را در بسیاری از محیط ها به طور همزمان اجرا كرد و تمامی این موارد را میتوان تنهاروی یک سیستم انجام داد. با استفاده از این برنامه می توان بدون نیاز به انجام عملیات پارتیشن بندی دوباره دیسك و سیستم عاملی جدید نصب كرد و بدون نیاز به بوت کردن رایانه می توان بین سیستم عاملهای نصب شده روی رایانه جابه جا شد یا سوئیچ كرد.

نصب VMware روی رایانه رومیزی(Desktop)اولین گام برای انتقال ساختار IT موجود به یك ساختار مجازی است. با ایستگاه كاری VMware ساده كردن عملیات توسعه و تست نرم افزار، سرعت بخشیدن به توسعه برنامه های كاربردی، سازگاری برنامه های كاربردی و اجرای عملی مهاجرت از یك سیستم عامل به سیستم عامل دیگر تضمین می شود. این نرم افزار همچنین امكان آگاهی از زیان های احتمالی برای شبكه یا سایر نرم افزارهای كاربردی را در صورت تعویض سیستم عامل ودیگر نقل و انتقال ها توسط این برنامه را به شما می دهد.

 

 

Microsoft® Hyper-V™ Server 2008 R2

نرم افزار Microsoft® Hyper-V™ Server 2008 R2 یک نرم افزار مستقل قابل اعتماد و بهینه سازی شده برای فناوری مجازی سازی یا همان Virtualization است که بر اساس آن با تعریف ماشین‌ های مجازی این امکان فراهم می‌شود تا سیستم عامل‌های مختلف بطور همزمان بر روی یک رایانه اجرا شوند. این فناوری که Hypervisor نامیده می‌شود حاوی تکنولوژی مجازی‌سازی برای نسخه سرور است و بروزرسانی عمده‌ای در ویندوز سرور ماکروسافت محسوب می‌گردد قبلاً با نام Viridian شناخته می‌شد این ابزار مجازی‌سازی برای ویندوز سرور 2008 می‌باشد.

این فناوری بشدت از سوی سازمان‌ها و شرکت‌ها مورد استقبال قرار گرفت زیرا کمک بسیار خوبی به کاهش هزینه‌ها نموده و عدم وابستگی به سخت‌افزار را بهمراه افزایش کارائی در مراکز داده و محیط‌های IT بهمراه خواهد آورد.

این مجازی ساز کاملا مناسب برای مجازی سازی ویندوز سرور های ماکروسافت میباشد و شما مییتوانید بهترین انتظار کارایی ویندوز مجازی شده را از اینمجازی ساز داشته باشید.

 

فضای مورد نیاز برای استقرار نرم افزار ( FootPrint )

- VMwareدر صورتی که از نسخه رایگان ESXi استفاده شود تنها به ۷۰MB فضا نیاز دارد .

- Microsoft Hyper-Vدر صورتی که به صورت Server Core Only استفاده شود به ۲GB و در صورتی که از Full Windows Installation استفاده شود به ۱۰GB فضا نیاز است .

- Citrix Xen Serverفضای مورد نیاز این نرم افزار به طور ثابت ۱٫۸GB می باشد .

سیستم عامل مورد نیاز برای اجرا

 • VMwareنسخه رایگان ESXi بدون نیاز به سیستم عامل پایه عمل نموده و مستقیما با سخت افزار ارتباط برقرار می کند ، نسخه تجاری ESX بر پایه Red Hat Linux تغییر یافته توسط شرکت VMware عمل مینماید .
 • Microsoft Hyper-Vاین نرم افزار بر پایه سیستم عامل Microsoft Windows Server 2008 سرویس دهی می کند .
 • Citrix Xen Server: این نرم افزار بر پایه سیستم عامل Linux NetBSD سرویس دهی می کند .

درایور های سخت افزاری

 • VMwareدرایور ها بر اساس حجم انبوهی از تولید کننده ها در این نرم افزار قرار داده شده اند .
 • Microsoft Hyper-V: درایور های استاندارد Windows .
 • Citrix Xen Server: درایور های استاندارد Linux .

مدیریت پیشرفته حافظه RAM

 • VMwareقابلیت استفاده از حافظه بلا استفاده یک ماشین برای یک ماشین دیگر .
 • Microsoft Hyper-Vاین قابلیت وجود ندارد .
 • Citric Xen Server: این قابلیت وجود ندارد .

مدیریت پیشرفته فضای مورد استفاده (Storage )

 • VMwareامکانات پیشرفته ای از قبیل sVmotion به شما این امکان را میدهد که سرور مجازی را به صورت زنده و در حال سرویس دهی از یک SAN Storage به مکان دیگری انتقال دهید .
 • Microsoft Hyper-Vچنین گزینه ای در این نرم افزار وجود ندارد .
 • Citrix Xen Serverچنین گزینه ای در این نرم افزار وجود ندارد .

سرعت انتقال اطلاعات هارد دیسک مجازی I/O

 • VMwareبر اساس تکنولوژی سخت افزاری مورد استفاده محاسبه میگردد و عملا برابر با توان سخت افزاری می باشد .
 • Microsoft Hyper-Vحد اکثر برابر با گلوگاه ( Bottleneck ) سیستم عامل Windows Server 2008 .
 • Citrix Xen Serverحد اکثر برابر با گلوگاه ( Bottleneck ) سیستم عامل میزبان .

انعطاف پذیری در اضافه نمودن منابع سخت افزاری

 • VMwareامکان اضافه نمودن RAM و CPU در حالت فعال بدون نیاز به توقف سرور مجازی به شرطی که سیستم عامل میهمان پشتیبانی کند . امکان افزودن حجم هارد دیسک و یا یک هارد دیسک جدید در حالت فعال ، امکان اضافه نمودن کارت شبکه در حالت فعال و . . .
 • Microsoft Hyper-Vامکان اضافه نمودن هارد دیسک جدید در حالت فعال .
 • Citrix Xen Server: امکاناتی در این زمینه وجود ندارد .
 

 

منبع: مهندسی شبکه وانیا

 
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

انجمن تیم امنیتی گارد ایران

تیم امنیتی گارد ایران یک گروه مستقل است که قوانین آن با خط مشی جمهوری اسلامی ایران مغایرت ندارد. تیم امنیتی گارد ایران از سال 1393 فعالیت خود را آغاز کرد و هدف این تیم تامین امنیت سایت ها و سرورهای ایرانی است. تیم ما همیشه برای دفاع از مرزهای سایبری سرزمین عزیزمان ایران آماده است.

شبکه های اجتماعی

×
×
 • اضافه کردن...