رفتن به مطلب
انجمن تیم امنیتی گارد ایران

بازی «پوکمون گو» جاسوس افزاری که به تمام اطلاعات گوشی شما دسترسی دارد


mhdei1380
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

سید علیرضا آل داوود در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ با اشاره به اینکه آژانس امنیت ملی آمریکا با تمام قوا و ابزارهای موجود در حال جاسوسی از مردم در دنیا است، اظهار کرد: چند سالیست که با افشاگریهای اسنودن، ویکی لیکس و سایت کریپت می دیگر به راحتی نمی شود به هر ابزار هوشمند و حتی غیرهوشمندی اعتماد کرد و این در حالی است که بسیاری از برنامکهایی که بر روی این ابزارها نصب می شوند، جاسوس افزار هستند.

وی ادامه داد: در این میان نقش جاسوس افزارهایی که گاه به صورت یک برنامک پیام رسان و گاه به صورت یک بازی وارد عرصه جهانی می شوند، نقش بسیار مهمی است که نباید از آن غافل شد چراکه در جهان امروز داشتن اطلاعات استراتژیک از هر کشوری توسط کشور دیگر می تواند تمام معادلات یک منطقه را به طور کامل تغییر دهد و حتی به شکست یا فروپاشی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و یا امنیتی بیانجامد.

وی تصریح کرد: مسئول گسترش و ایده پرداز بازی «پوکمون گو» آقای برایان مک کلندن «Brian McClendon» همان مسئول بخش «گوگل ارث» در سایت موتور جست وجوگر گوگل نیز هست که همین مسئله شائبه هایی را در مورد جاسوسی بازی «پوکمون گو» همانند شرکت گوگل خصوصاً بخش «گوکل ارث» آن به وجود می آورد.

آل داوود با تأکید بر اینکه پیشتر در خصوص دو بازی «پرندگان خشمگین» و «پو» اطلاعات بسیاری در خصوص جاسوس افزار بودنشان منتشر شده است، اظهار کرد: این بازیها با باز کردن سطح دسترسیهای بسیاری که بر روی تلفنهای همراه هوشمند و تبلتها باز می کردند، اطلاعات خاصی را از کاربرشان سرقت می کردند که این اطلاعات گاه اطلاعات حساس یک فرد مهم یا وابسته به افراد مهم بود.

این پژوهشگر جنگ نرم تصریح کرد: هر از گاهی با دلایل مختلف یک بازی آنلاین با شرایط خاص پا به عرصه ابزارها و برنامکهای هوشمند می گذارد و امروز شاهد هستیم با بالا گرفتن تب بازی جدید «پوکمون گو» که بر اساس اطلاعات مکانی و جغرافیایی شرایط بازی را برای مخاطب فراهم می کند، خطراتی هم آشکار و هم پنهان برای کاربران ایجاد کرده است.

این پژوهشگر فضای مجازی در معرفی بازی «پوکمون گو» گفت:بازی «Pokemon Go » (پوکمون گو) که از سوی شرکت آمریکایی به نام «نیانتیک» طراحی شده است، توانسته در هفته نخست توزیع خود توجه 21 میلیون کاربر در سطح جهان را به خود جلب کند.

وی ادامه داد: مجموعه بازیهای پوکمون، 20 سال پیش روی کنسول دستی بازی کارشان را شروع کردند، در این بازیها، هیولاهایی به اسم پوکمون نقش اصلی را ایفا می کنند که وظیفه اصلی آنها جمع کردن حشرات است.

آل داوود خاطرنشان کرد: با انتشار این بازی که مبتنی بر دسترسی به دوربین دستگاه و مکان دقیق جغرافیایی (فعال بودن همیشگی GPS) کاربر، می توان از آن استفاده کرد؛ خطراتی شامل حال افراد می شود که این بعضی از این خطرات آشکار و برخی مخفی هستند.

وی با اشاره به خطرات آشکار این بازی تصریح کرد: با توجه به اینکه افراد باید تلفن همراهشان را در دست گرفته و به سمت منطقه حضور پوکمونهای دیگر بروند این خطر وجود دارد که یا به یک چاله سقوط کنند و یا با حادثه تصادف روبه رو شوند؛ گاهی حتی در برخی از موارد ممکن است افراد از شدت عصبانیت و خشونت با یکدیگر گلاویز شده و صحنه بازی با صحنه نزاع تبدیل شوند.

این پژوهشگر فضای مجازی درباره تهدیدات پنهان «پوکمون گو» گفت: به دلیل اینکه این بازی مبتنی بر دریافت مکان دقیق جغرافیایی فرد است و امنیت در فضای مجازی و ابزارهای آن نسبی است، هکرها، سارقان، مجرمان و... می توانند افراد را به منطقه مورد نظر خود بکشانند و وی را مورد سوء قصد قرار دهند.

وی تصریح کرد: به دلیل شرایط خاص جغرافیایی برخی محلها مانند مناطق امنیتی، نظامی، بیمارستانها، مراکز آتش نشانی یا مکانهای دارای دسترسی خاص، این بازی می تواند منجر به نشت اطلاعات جغرافیایی شود و حتی در جنگهای نیابتی این بازیها می توانند عامل هدایت موشکهای هدایت شونده برای هدف قرار دادن مناطق خاص شوند و حتی در مأموریتهای آمبولانسها و خودروهای آتش نشانی خلل ایجاد کنند.

این پژوهشگر جنگ نرم ادامه داد: باید قبل از فراگیر شدن این بازی داخل کشور تمهیداتی اندیشیده شود تا سرورهای مربوط به آن داخل کشور قرار بگیرد چرا که در غیر اینصورت امنیت اجتماعی در کشور ما افت چشمگیری خواهد داشت.

آل داوود با اشاره به اینکه بازی «پوکمون گو» در صورتی که مدیریت نشود می تواند منشأ جنبشهای اجتماعی خاص با اهداف خاص شود، خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه افراد در این بازی در مکانهای خاصی با همبازیهای خود بازی می کنند و مکان جغرافیایی آنها، تبدیل به مکان بازی و رقابت پوکمون ها می شود، یک تجمع چند ده تا چند صد نفره ممکن است ایجاد شود و بدخواهان می توانند از این تجمع سوء استفاده کرده و آن را تبدیل به یک جنبش هنجارشکن کنند.

این پژوهشگر فضای مجازی تصریح کرد: در این بازی اماکن ثابت جم «Gym» نامیده می شوند؛ در واقع جم یک مکان حقیقی است که افراد در آنجا جمع شده و مبارزه می کنند تا منطقه را تحت کنترل خود بگیرند و این یعنی افراد با هویتهای مختلف اما با شخصیت حقیقیشان در این منطقه جمع شده و با یکدیگر به مبارزه می پردازند.

وی با تأکید بر اینکه قسمت تجاری بازی پوکمون منجر به خروج گسترده ارز از کشور می شود، گفت: در این بازی «Pokécoins» وجود دارد که کاربر به جای بیرون رفتن از خانه و اینکه دنبال دیگر پوکمون ها در خیابانها و مناطق شهر برای بازی بگردد آنها را با خرید ارزی قسمتهای ویژه بازی، به منزل خود دعوت می کند و در آنجا بازی را ادامه می دهد.

آل داوود با اشاره به اینکه «پوکمون گو» می تواند به بخشی از حساب کاربری گوگل شما دسترسی داشته باشد، تصریح کرد: این بازی می تواند بر روی رایانامه گوگل شما که بر روی تلفن همراهتان اضافه کرده اید و حتی اطلاعات مهمتان نظیر مخاطبین، پیامکها، قرارهای ملاقات و ... را بر روی آن همزمانی اطلاعات کرده اید، دسترسی داشته باشد که این مسئله یک نگرانی مهم را در کاربر به وجود می آورد چرا که در این صورت حریم خصوصی و رایانامه های مهم و محرمانه شما توسط این بازی سرقت خواهد شد و ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: برای دیدن دسترسیهایی که بازی «پوکمون گو» بر روی تلفن همراه شما باز می کند به محل نصب این بازی رفته و در قسمت دسترسی (مجوزها) این اطلاعات را مشاهده کنید.

آل داوود با تأکید بر اینکهاین بازی از ابتدای ورودش در این چند هفته در مناطق نظامی رژیم صهیونیستی و چین ممنوع اعلام شده است، اظهار کرد: بدون شک سازمانهای اطلاعاتی غربی در پشت این بازی جذاب قرار دارند چراکه این بازی تا حد بسیاری به جاسوسی آنها از دنیا کمک خواهد کرد.

وی اظهارات مدیرعامل بنیاد ملی بازیهای رایانه ای را در خصوص بازی «پوکمون گو» امیدوار کننده خواند و افزود: صحبتهای مدیرعامل بنیاد ملی بازیهای رایانه ای، صحبتهای بسیار دقیق و مهمی بود و امیدواریم پیش شرطهای گذاشته شده برای مدیران این بازی برای کشورمان در صورت حضور رعایت شود.

این پژوهشگر فضای مجازی با اشاره به اینکه حضور این بازی در شرایط فعلی فضای مجازی کشور ما می تواند بی ثبات سازی اجتماعی را به دنبال داشته باشد، تصریح کرد: با توجه به شرایط فعلی فضای مجازی در کشور ما که فضایی رها شده است و در آن ولنگاری فرهنگی مشاهده می شود این بازی می تواند این موضوعات منفی را به درون جامعه ما گسیل کند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

انجمن تیم امنیتی گارد ایران

تیم امنیتی گارد ایران یک گروه مستقل است که قوانین آن با خط مشی جمهوری اسلامی ایران مغایرت ندارد. تیم امنیتی گارد ایران از سال 1393 فعالیت خود را آغاز کرد و هدف این تیم تامین امنیت سایت ها و سرورهای ایرانی است. تیم ما همیشه برای دفاع از مرزهای سایبری سرزمین عزیزمان ایران آماده است.

شبکه های اجتماعی

×
×
  • اضافه کردن...