رفتن به مطلب
انجمن تیم امنیتی گارد ایران

ارسال های توصیه شده

اسنودن: سرویس اطلاعات انگلستان در سال 88 برای تشدید ناآرامی ها در ایران تلاش کرده است.

اطلاعات جدید از اسناد منتشر شده توسط «ادوارد اسنودن» از نقش سرویس اطلاعات انگلستان برای تشدید ناآرامی ها در ایران در سال 1388 حکایت دارد.

اطلاعات جدید از اسناد منتشر شده توسط «ادوارد اسنودن» نشان مى دهد سرویس اطلاعات انگلستان در سال ١٣٨٨ با استفاده از حربه هاى اینترنتى براى تشدید ناآرامى در ایران تلاش کرده است.

بر اساس این اسناد، اداره ارتباطات دولتى بریتانیا که وظیفه جاسوسى اینترنتى را بر عهده دارد و خواهرخوانده آژانس امنیت ملى آمریکا به شمار مى آید، تیم ویژه اى براى تمرکز بر ایران ایجاد کرده بود.

اهداف این تیم عبارت بوده اند از:

- اعتبارزدایى از سران ایران و برنامه هسته اى این کشور

- ممانعت یا ایجاد اخلال در دسترسى ایران به اقلام مورد استفاده در برنامه هسته اى

- انجام عملیات جاسوسى و جمع آوری اطلاعات

- مقابله با سانسور

اسناد اسنودن نشان مى دهد که سرویس اطلاعات انگلستان با به کارگیرى تکنیک هاى مهندسى اجتماعى و با ساخت حساب هاى جعلى در شبکه هاى اجتماعى و از طریق یک سایت کوتاه سازى آدرس اینترنتى، سعى در جذب معترضان و تهییج و خط دهى به آنها داشته است.

فعالیت این سایت بعد از ناآرامى ها در ایران، در شبکه هاى اجتماعى تقریبا به صفر رسیده است. این سایت بعدها براى یک دوره زمانى در ابتداى ناآرامى ها در سوریه هم فعال شده است.

مشروح این گزارش در ادامه آمده است.

بنا بر گزارش سایت «مادربرد»، اسناد جدیدی که «ادوارد اسنودن» منتشر کرده، فاش می کند که یکی از واحدهای سازمان اطلاعات انگلیس با حروف اختصاری «GCHQ» موسوم به «ستاد ارتباطات دولت انگلیس» تلاش کرده تا در طول آشوب های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال 88 ایران و همچنین ناآرامی های مربوط به بیداری اسلامی در کشورهای عربی که از سال 2011 آغاز شده بود، بر فعالان اینترنتی اثرگذاری داشته باشد.

«ستاد ارتباطات دولت انگلیس» (GCHQ) که یک سازمان اطلاعاتی در دولت بریتانیا است، مسئول عملیات جاسوسی، عملیات نظامی و حفاظت اطلاعات در این کشور است. مقر این سازمان در شهر «چلتنهام» واقع شده است.

واحد ویژه این ستاد موسوم به گروه اطلاعات تحقیقات تهدید مشترک (JTRIG) زمانی شناسایی شد که در اسناد محرمانه رده بالا افشا شد، سعی کرده تا با استفاده از تاکتیک هایی موسوم به «هانی پات»، در انجمن های اینترنتی از جمله هکرهای ناشناس و گروه های دیگر نفوذ کرده و در فعالیت های آنها تغییراتی ایجاد کند.

فعالیت های این گروه علیه هکرها قبلا گزارش شده است ولی تلاش این گروه برای نفوذ در خاورمیانه و اثرگذاری بر حوادث کشورهای خاورمیانه به ویژه ایران هرگز پیش از این گزارش نشده بود.

اما «هانی پات» چیست؟ این مکانیزم امنیت رایانه ای، در اصل، یک منبع سیستم اطلاعاتی با اطلاعات کاذب است که برای مقابله با هکرها و کشف و جمع آوری فعالیت های غیرمجاز در شبکه های رایانه ای بر روی شبکه قرار می گیرد.

یکی از سرویس های کوتاه کننده آدرس سایت ها که هم اکنون غیرفعال شده است، lurl.me، بوده که توسط «ستاد ارتباطات دولت انگلیس» راه اندازی شده بود که شبکه های اجتماعی را قادر می ساخت تا فعالیت های جاسوسی انجام دهند. این سرویس در توئیتر و دیگر شبکه های اجتماعی برای انتشار پیام هایی در حمایت از ناآرامی ها و آشوب ها در خاورمیانه مورد استفاده قرار می گیرد.

این پیام ها با هدف اثرگذاری بر معترضانی که علیه دولت خود به خیابان ها آمده بودند، منتشر می شد تا آنها را تحریک کرده و به جاسوسی و جمع آوری اطلاعات بپردازند؛ اطلاعاتی که به این نهاد جاسوسی انگلیسی کمک می کرد تا بیش از پیش اهداف خود را در سراسر جهان پیش ببرد. این سرویس در حقیقت دستیابی به این افراد و ردیابی آنها را آسان تر می ساخت.

نویسنده این گزارش تأکید می کند: من به این دلیل توانستم این اطلاعات را از میان اسناد اسنودن خارج کنم که خودم شخصا در گذشته هدف این سرویس اطلاعاتی انگلیسی قرار گرفته بودم.

بنا بر اسناد افشا شده، این پروژه با یگان ویژه این نهاد جاسوسی اطلاعاتی انگلستان موسوم به «گروه اطلاعات تحقیقات تهدید مشترک» در ارتباط است که مأموریت اصلی آن استفاده از «حقه های کثیف» برای «نابود کردن، کاهش اعتبار و ایجاد اخلال» در کشورهای هدف از طریق «اعتبارزدایی» آنها می باشد.

سرویس کوتاه سازی آدرس سایت اینترنتی با نام مستعار «DeadPool» در حقیقت یکی از ابزارهای «هانی پات» مورد استفاده یگان ویژه این سرویس اطلاعاتی انگلیس برای اثرگذاری در ایران و برخی کشورهای خاورمیانه به شمار می آید.

بر اساس اسناد فاش شده اسنودن، این یگان ویژه جاسوسی، یک گروه عملیاتی برای اهداف بین المللی دارد که بعدا یک زیرگروه برای کشور ایران تشکیل داده بود. در بخشی از این اسناد آمده است: «تیم ایران در حال حاضر با هدف اثرگذاری بر برنامه هسته ای ایران از طریق: (1) اعتبارزدایی رهبری ایران و برنامه هسته ای این کشور، (2) ممانعت یا ایجاد اخلال در دسترسى ایران به اقلام مورد استفاده در برنامه هسته اى (3) انجام عملیات جاسوسى و جمع آوری اطلاعات و (4) مقابله با سانسور، فعالیت می کند».

در ادامه این سند جزئیاتی درباره روش های به کارگرفته شده توسط یگان ویژه سرویس اطلاعات انگلستان برای دستیابی به این اهداف از طریق ایجاد شخصیت های جعلی در شبکه های اجتماعی، بارگذاری ویدئوهای یوتیوب، و ایجاد گروه های فیس بوکی برای ارائه دستور کار یا اطلاعات خاص، ارائه شده است. بسیاری از این تکنیک ها در یک سری از حساب های کاربری شبکه های اجتماعی که شدیدا از کوتاه کننده آدرس اینترنتی استفاده می کردند، کاملا مشهود است.

بنا بر این گزارش، به نظر می رسد که تعداد حساب های کاربری توئیتری که در ماه ژوئن سال 2009 فعال بوده اند، بسیار اندک بوده و فالوئرهای آنها نیز بسیار کم بوده اند و مرتبا نیز مطالب مشابهی را توئیت می کردند و لینک ها را با استفاده از lurl.me گرفته بودند. یکی از اولین حساب های کاربری اینچنینی، 2009iranfree بوده است.

به نظر می رسد بخش اعظمی از حساب های کاربری توئیتری که به ندرت فعالیت داشته اند، فعالیتشان حول موضوع قادر ساختن مردم ایران به دسترسی به اطلاعاتی که در غیر این صورت توسط دولت سانسور می شود، بوده است.

در سند علوم رفتاری این یگان ویژه اطلاعاتی، این موضوع تحت عنوان «فراهم کردن دسترسی آنلاین به مطالب و اطلاعات سانسور نشده (به منظور ایجاد اخلال)» تعریف شده است. این موضوع از طریق ارائه اطلاعاتی درباره وبسایت های مسدود شده و دسترسی به گزارش های خبری بین المللی دنبال شده است. از سایت هایی که این حساب های توئیتری مدام به آنها ارجاع می داده اند، سایت iran-news.info بود که اخبار مربوط به ایران را به زبان انگلیسی، ارائه می کرد.

شاید در ظاهر اینگونه بنظر برسد که ستاد ارتباطات دولت انگلیس و تظاهرات ضددولتی، هدفی مشترک در از بین بردن اعتبار حکومت ایران و مبارزه با سانسور داشته اند. اما خوب است بدانیم که یکی از اهداف اعلام شده گروه اطلاعات تحقیقات تهدید مشترک انگلیسی ها، استفاده آنلاین از نیروی انسانی برای جمع آوری اطلاعات (چیزی شبیه پروژه خبرنگار-شهروند) است و lurl.me از ابتدا برای انجام جاسوسی سیگنال (شنود اطلاعاتی با استفاده از سیگنال های الکترونیکی) به منظور سیاه نمایی استفاده می شده است.

این گزارش می افزاید، هدف اصلی تم تکرارشونده این شبکه از حساب های کاربری توئیتری، تهییج خوانندگان و کاربران خارج از ایران برای ترغیب شمار اندکی در ایران برای اعتراض بوده که ادعا می شد علیه ریاست جمهوری این کشور انجام می گیرد. از روش های توصیف شده در سند این یگان ویژه اطلاعاتی انگلیس «در آوردن ادای یک شخص واقعی (برای اعتبارزدایی، ترویج بی اعتمادی، دلزده و دلسرد کردن، فریب دادن، بازداشتن، به تأخیر انداختن یا ایجاد اخلال» عنوان شده است.

این گزارش در بخش دیگری می نویسد: بدون توجه به هدف نهایی که به نظر می رسد همچنان نامشخص باشد، به نظر می رسد که این گروه در ترویج بی اعتمادی در ایران به اهداف خود رسیده باشد. 

تمام اینها در شرایطی است که این سایت کوتاه کننده آدرس اینترنتی، در سال 2010 دیگر هیچ فعالیت جدیدی نداشته و پس از آن در سال 2011 به یکباره فعالیت خود را این بار در مورد سوریه در دوران بیداری اسلامی در کشورهای عربی آغاز کرده، آن هم با نام کاربری access4syria. این حساب کاربری صرفا در ماه های می تا ژوئن سال 2011 فعالیت داشته و تنها از ساعت 9 صبح تا 5 بعدازظهر به وقت گرینویچ از روزهای دوشنبه تا جمعه فعالیت می کرده است.

این گزارش می افزاید: باور این مسئله دشوار است زمانی که این یگان ویژه اطلاعاتی نام های کاربری ساختگی را در شبکه های اجتماعی مدیریت می کند، تنها قادر باشد شمار محدودی حساب کاربری با محتوای کاملا یکسان ایجاد کند و آن هم تازه در زمان های محدود و صرفا به زبان انگلیسی فعالیت کند. با این وجود، صفحه ای از اسناد افشاشده درباره دشواری هایی که مأموران مخفی این سرویس اطلاعاتی در اجرای عملیاتشان با آن مواجه بوده اند نیز وجود دارد؛ دشواری هایی شامل حفظ بیش از دو یا سه هویت جعلی و دسترسی محدود به مشاوران زبانی. 

در یکی از اسناد فاش شده با عنوان «پشتیبانی علوم رفتاری برای اثرگذاری یگان ویژه اطلاعاتی و عملیات انسانی آنلاین» آمده است، حساب های فعالیت های توئیتری در سوریه نیز همانند حساب های کاربری ایرانی، حول هدف فراهم ساختن شرایطی برای شهروندان سوری به منظور دور زدن سانسور اینترنتی دولت، بوده است.

بر اساس این سند، دستورالعمل های عربی ارائه شده در خصوص سوریه، خوانندگان را تهییج می کرده تا «از طریق به اینترنت متصل شوند، برای مثال، در خانه دوستان، فروشگاه های اینترنتی و یا در دفاتر شرکتها». همچنین از خوانندگان خواسته می شد، «از فیلترشکن برای باز کردن صفحات مسدود استفاده کنند»، همچنین مدعی می شدند که در این صورت از اینترنت امن استفاده می کنند.

اسناد افشا شده نشان می دهد آخرین فعالیت سایت lurl.me مربوط به ماه نوامبر سال 2013 بوده است.

منبع: خبرگزاری فارس

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

انجمن تیم امنیتی گارد ایران

تیم امنیتی گارد ایران یک گروه مستقل است که قوانین آن با خط مشی جمهوری اسلامی ایران مغایرت ندارد. تیم امنیتی گارد ایران از سال 1393 فعالیت خود را آغاز کرد و هدف این تیم تامین امنیت سایت ها و سرورهای ایرانی است. تیم ما همیشه برای دفاع از مرزهای سایبری سرزمین عزیزمان ایران آماده است.

شبکه های اجتماعی

×
×
  • اضافه کردن...