رفتن به مطلب

مراکز نظامی رژیم صهیونیستی هدف حمله ی سایبری قرار گرفت


M-R3dH4t
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

 خبرگزاری رویترز از قول پژوهشگران شرکت امنیتی Blue Coat Systems گزارش کرد که عده ای از رخنه گران طی یک حمله ی جاسوسی، موفق به نفوذ به شبکه های کامپیوتری ارتش رژیم صهیونیستی شده اند.

به گزارش آی تی اس ان (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات) از asis.io , این اقدام که حاصل تلاش چهارماه ی برنامه نویسان رخنه گر – که به احتمال زیاد عرب زبان هستند – می باشد، حاکی از آن است که منطقه ی خاورمیانه همچنان بستری برای حملات جاسوسی بوده و از طرف دیگر نشان می دهد که توانایی رخنه گران برای انجام چنین حملاتی تا چه حد گسترش یافته است.

وِیلِن گرانگ، از پژوهشگران Blue Coat که توانست این عملیات جاسوسی را شناسایی کند، در این رابطه می گوید عمده ی نرم افزارِ رخنه گران از ابزار هایی معمولی و ساده نظیر یکی از تروجان های دسترسی از راه دور به نام Poison Ivy تشکیل شده بود. (این بدافزار دو سال پیش کشف شد و بیش تر محصولات ضدبدافزاری اطلاعات این بدافزار را در پایگاه داده ی خود دارند)

به اعتقاد گرانگ، رخنه گران از بودجه ی محدودی برخوردار بودند و از این رو نیازی به کد طراحی شده نداشتند، به همین خاطر به نظر می رسد عمده ی فعالیت آنها معطوف به مهندسی اجتماعی یا فریب انسان باشد. لازم به ذکر است منظور از مهندسی اجتماعی، دستکاریِ روانیِ اذهان مردم و سوق دادن آنها به سمت هدف های خاص است، و لذا دفاع در مقابل حملات مهندسی اجتماعی سخت تر از دفاع در برابر سایر مخاطرات امنیتی بوده و جزء سخت ترین نوع دفاع ها خواهد بود. زیرا انسان ها، رفتارها و عکس العمل های آنها بسیار پیچیده و غیر قابل پیش بینی می باشد.

سازوکار این حمله بدین شکل بود که رایانامه هایی با مضمون اخبار فوریِ نظامی به مراکز نظامیِ رژیم صهیونیستی فرستاده می شد و یا در بعضی موارد به جای رایانامه، ویدیو کلیپی با عنوان “دخترانِ نیروهای دفاعیِ رژیم صهیونیستی” ارسال می گشت. بعضی از رایانامه ها به همراه یک ضمیمه ارسال می شد که باعث ایجاد «درب پشتی» گشته و دسترسیِ رخنه گران را در آینده میسر می کرد. به علاوه، این ضمیمه ها قادر به ایجادِ ماژول هایی بودند که می توانستند برنامه های دیگری را بارگیری و اجرا کنند. ناگفته نماند که در علوم رایانه «درب پشتی» به راهی گفته میشود که بتوان از آن بدون اجازه به قسمت/قسمت های مشخصی از یک سامانه مانند رایانه، دیوار آتش، یا افزاره های دیگر دست پیدا کرد.

به گفته ی شرکت Blue Coat، نرم افزار جاسوسی مورد استفاده توسط رخنه گران، با استفاده از فنونِ ابهام زایی موفق شد از دیدِ اکثر موتور های ضدبدافزار (antivirus engines) پنهان بمانند.

سخنگوی وزارت دفاع رژیم صهیونیستی در جریان پرسش و پاسخ درباره ی این حمله ی جاسوسی، از پاسخ دادن طفره رفته و خبرنگاران را به بخش نظامی ارجاع داد. مقامات نظامی رژیم صهیونیستی نیز در اظهار نظری جالب عنوان کردند که از نفوذ به شبکه های IDF (نیرو های دفاعی رژیم صهیونیستی) بی خبرند.

البته شرکت Blue Coat – که با مشتریانش توافق حفظ اسرار محرمانه را دارد – از ذکر جزییات بیشتر خودداری کرد و نگفت که این عملیات دقیقا در کجا اثر داشته است. وِیلِن گرانگ نیز از اینکه آیا داده های حیاتی سرقت شده یا نه، اظهار بی اطلاعی کرد.

کارشناسان شرکت Blue Coat بر این باورند که رخنه گران عرب زبان هستند چرا که بخشی از داده های بازیابی شده در تحقیق و تفحص، نشان می دهد که عربی یکی از زبان های پیش فرض در یکی از ابزار های برنامه نویسی بوده است.

شرکت Blue Coat در بیانیه ای یادآور شد: «همه ی مهاجمان به ابزار پیشرفته نیازی ندارند. با ادامه ی ناآرامی ها و کشمکش ها در منطقه، گروه های مختلف رخنه*گر، با سطوح متفاوت از تخصص ، به این درگیری*های منطقه*ای دامن می*زنند.»

ماه گذشته شرکت امنیتی رژیم صهیونیستیی با نام Check Point Software Technologies مدعی شد که موفق به کشف برنامه های جاسوسی در ۱۰ کشور شده است که به احتمال زیاد از یک گروه دولتی یا سیاسی در لبنان خط می گیرند.

پژوهشگران شرکت Kaspersky Lab در ما فوریه اعلام کردند که موفق به کشف اولین گروه رخنه گری عرب زبان که بسیار هم پیشرفته می باشند، شد ه اند و آن را “شاهین های صحرا” (Desert Falcons) نامگذاری کردند. به گفته ی Kaspersky این گروه در کشورهایی نظیر فلسطین، مصر و ترکیه فعالیت داشته و در ۵۰ کشور جهان حدود ۳۰۰۰ قربانی بر جای گذاشته است که بیشتر این قربانی ها را دولت ها، مراکز نظامی، رسانه ها و فعالان سیاسی تشکیل می دهند.

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

انجمن تیم امنیتی گارد ایران

تیم امنیتی گارد ایران یک گروه مستقل است که قوانین آن با خط مشی جمهوری اسلامی ایران مغایرت ندارد. تیم امنیتی گارد ایران از سال 1393 فعالیت خود را آغاز کرد و هدف این تیم تامین امنیت سایت ها و سرورهای ایرانی است. تیم ما همیشه برای دفاع از مرزهای سایبری سرزمین عزیزمان ایران آماده است.

شرکت گاردایران

پردازشگران ایمن داده ي آدلان

شماره ثبت: 9438

شبکه های اجتماعی

 

نمادها

logo.aspx?id=56084&Code=ybjZVyBlXag5cNRv logo-samandehi

×
×
  • اضافه کردن...

اطلاعات مهم

فعالیت شما در این انجمن به منزله تایید قوانین انجمن میباشد! شرایط استفاده